Boyalı Saçlar İçin 5 Doğal Saç Bakım Maskeleri

04.09.2020
47

Boyalı saçlar için 5 doğal saç bakım maskeleri ile işlem görmüş saçların eski canlılığına kavuşmasını sağlarken, saçların daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.. Kimyasal ürünler, saçların yanmasına, kırılmasına neden olur. Bu yazımızda işlem görmüş saçların eski canlılığına kavuşması için saç bakım maskelerini sizin için derledik.

saç boyasından yıpranan saç

Değişiklik olsun diye boyanan saçlar zamanla kırılarak elastik hale gelmeye başlar. Saçlarınızı kestirmeden eski canlılığına kavuşması için yüksek ısıda olan saç şekillendiriciler den kaçınmanız gerekiyor. Yıpranmış saçlarınızın yanan kısımlarını kestirerek saçlarınızın nefes almasını sağlayabilirsiniz. Islak saça tarama işlemi yapmak yıpranan saçlarınızın zarar vermesini önler. Ayrıca saç tipine göre uygun bir tarak seçmeniz daha az kırılmasını sağlar.

Doğal saç bakım maskesi

Kullanıldığınız çeşitli kimyasal ürünler ve yüksek ısıdan yıpranan saçlarınızın eski canlılığını kavuşması için en az 4 aya kadar işlem uygulanmaması gerekiyor Bu süreçte doğal saç bakım maskeleri uygulayarak saçlarınızı güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Saçlarınızın cansız halinden rahatsızsanız bu yazımız tam size göre!

1-Yumurta- Zeytinyağı Maskesi

yumurta zeytinyağı maskesi

Yumurta ve zeytinyağı, içinde bulunan vitaminler sayesinde saçlar üzerinde mucizevi etki bırakıyor. Yıpranan saçlar için kullanılan yumurta zeytinyağı maskesi,  canlılığını yitiren saçlarda kısa sürede etki gösteriyor.

Yumurta Zeytinyağı Maskenin Hazırlanışı

Yumurta- Zeytinyağı Maskenin Hazırlanışı

Bir adet yumurta ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı bir kaseye dökerek karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı dipten uca saçlarınıza masaj yaparak yedirin. Saç bonesi ya da havluyla saçınızı sarıp yaklaşık 1 saat bekleyin.

Son olarak saçınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken nokta ph5 değeri olan bir şampuan seçimi yapmak. Daha sonrasında yumurta kalıntısı ve kokusu kalmaması adına ılık veya soğuk suyla iyice yıkayın

Kuru saçlar için ideal bir saç bakım maskesidir ve yumurtanın içinde bulundurduğu proteinler sayesinde saçlarınızı kökten uca beslenmesine ve saçların daha hızlı uzamasında etkilidir.

2-Avakado Badem Yağı Maskesi

Avakado badem yağı maskesi

İşlem görmüş saçlar için en ideal maskelerden bir tanesi olan avakado- badem yağı maskesi içinde barındırdığı vitaminler sayesinde saç hücresinin canlanmasına yardımcı olur. Özellikle yağlı saçlar için kullanılan doğal saç bakım maskesi saçtaki nemi alarak, saç hücrelerinin güçlenmesine ve gürleşmesini sağlar. Badem yağının yeniden saç çıkarma gibi bir etkisi vardır. Bu sayede dökülen saçlarınızın yerine tekrar çıkmasını sağlar.

Avakado- Badem Yağı Maskesinin Hazırlanışı

Avakado badem yağı maskesinin Hazırlanışı

Birer ölçek zeytinyağı, badem yağı ve avakado yağını bir kâseye ekleyiniz. Bu karışımı oluşturduktan sonra saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Bir saat beklettikten sonra ılık suyla saçlarınızı durulayın. Cilt tipiniz yağlı ise bu saç maskesi tam size göre.

3-Bal Çilekli Hindistan Cevizi Maskesi

Bal- Çilekli Hindistan Cevizi Maskesi

Yaz ayların sonlarına doğru güneşten yıpranan saçlarınızı canlandırmak adına doğal saç bakım maskesinden bir tanesi olan bal-çilekli hindistan ceviz maskesi tavsiye ediyoruz. Önerdiğimiz saç bakım maskesi karma saç tipindeki kişiler için uygundur.Eğer evinizden Hindistan ceviz yağı yoksa zeytinyağından faydalanabilirsiniz.

Bal Çilekli Hindistan Cevizi Maskesi Hazırlanışı

Bal- Çilekli Hindistan Cevizi Maskesi Hazırlanışı

Bir yemek kaşığı balı ve 4 iri çileği bir kâseye koyarak püre haline getiriniz. Hazırladığınız karışımın içine bir tatlı kaşığı hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ekleyerek maskenizi tamamlayın.Hazırladığınız maskeyi saçınıza iyice yedirin ve havlu ile iyice sarın. Bir saatlik bir süreçten sonra iyice durulayın. Haftada bir kez saçınıza Bal- Çilekli Hindistan Cevizi Maskesi yapabilirsiniz.

4- Sarımsak Zeytinyağı Maskesi

Sarımsak zeytinyağı maskesi

Sarımsağı saça sürmek kulağa ne kadar kötü bir fikir gibi gelse de saçınızda bırakacağı etkiye inanamayacaksınız. Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak saçları gürleştirme gibi bir özelliğe sahiptir. Dünyaca etkilendiğimiz salgından dolayı sosyal hayatın durduğu şu günlerde saça sarımsak maskesi uygulamak için doğru zaman olabilir.

Sarımsak Zeytinyağı Maskesi Hazırlanışı

Sarımsak- Zeytinyağı Maskesi Hazırlanışı

4 diş sarımsağı ezdikten sonra küçük bir kavanoza zeytinyağı ekleyin. Bu bakım kürünü bir gün dinlendirdikten sonra saçınıza 2 yemek kaşığı döküp iyice yedirin. Yaptığınız bu karışımı istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Karma saçlar için ideal bir doğal saç bakım maskesidir.

5- Doğal Saç Bakım Maskeleri; Mayonez Maskesi

mayonez maskesi

Mayonezin saçta mucizevî bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Mayonezin içerisinde bulunan yumurta sarısı, zeytinyağı, limon fazla işlem görmüş saçlar için uygundur. Saça mayonez sürme fikri sizi düşündürse de gözle görülür etkisi sizi hayrete düşürecektir. Saç bakım maskeleri arasında en pratiği mayonez maskesidir. Özellikle koparak dökülen kuru saçlar için mayonez maskesi kesinlikle denemeye değer. Mayonezi saç dibinizden uca doğru iyice yedirin. Derinlemesine masaj yaparak saçınızı havlu ile sarın. Bir saat beklettikten sonra saçlarınızı iyice durulayın.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kaf Moda - 2020